مرکز خرید فروش قیمت پودر پیاز و سیر ادویه مرکز خرید فروش قیمت پودر پیاز و سیر ادویه .

مرکز خرید فروش قیمت پودر پیاز و سیر ادویه

کارشناس پاکستانی: تهدیدهای آبی "هند" بی‌ثمر است

کارشناس پاکستانی: تهدیدهای آبی "هند" بی‌ثمر است
خبرگزاری میزان- یک کارشناس محیط زیست پاکستانی به دنبال تهدید هند به استفاده از آب به عنوان سلاحی برای فشار بر اسلام آباد گفت که تهدیدهای دهلی نو پوشالی و بی ثمر است.
 

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، شبکه تلویزیونی سما پاکستان به نقل از «رفیع عالم» کارشناس محیط ‌زیست پاکستان افزود،براساس توافقنامه آبی هند و پاکستان،اجرای تهدیدهای آبی هندی امکانپذیر نیست .
پیش ‌از این «ارجن میگوال» وزیر آب هند اعلام کرد مسیر رودهای ستلج، بیاس و راوی به داخل خاک پاکستان را بسته‌ایم و این آب برای اجرای پروژه‌های تولید برق و سایر موارد مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

«نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند نیز از سفر هیئت سیاسی این کشور که قرار بود برای مذاکرات آبی و عمل به قرارداد «سند طاس» راهی پاکستان شود،جلوگیری کرد.
رفیع عالم در واکنش به قطع جریان آب رودخانه ها به پاکستان افزود، آب رودخانه بیاس به خاک پاکستان نمی‌رسد. این رودخانه ابتدا به رودخانه ستلج جاری‌شده و سپس به خاک پاکستان وارد می‌شود.
رودخانه ستلج از دهه سال 1960 به این‌طرف خشک‌شده است.

به گفته رفیع عالم، بر اساس معاهده آبی ،هند تنها مجاز به استفاده از آب رودخانه‌های غربی برای اهداف داخلی و کشاورزی است و این کشور تا زمانی که به جریان ورودی آب پاکستان آسیب وارد نشود می‌تواند از آب این رودخانه‌ها برای اهداف محدود هیدرولیک استفاده کند. هند هرگز مجاز به ذخیره آب این رودخانه‌ها نیست.
رفیع عالم کارشناس محیط ‌زیست پاکستان در ادامه افزود، پیش از حمله تروریستی کشمیر، نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در سال 2016 به دنبال کشته شدن 18 سرباز هندی در حملات اوری،پاکستان را تهدید به بستن مجاری آب‌های ورودی به پاکستان کرده بود.

در سال 2018 میلادی هند توافق کرد که باوجود احداث سد روی رودهای منتهی به پاکستان مانع جاری شدن بخشی از آب که سهم این کشور است نشود.

چندی پیش شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در دیدار با رئیس بانک جهانی اعلام کرد،ساخت سد توسط هند روی رودهای مشترک، نقض آشکار قرارداد سند طاس است که بانک جهانی باید به این موضوع رسیدگی کند.
در سال 1960 میلادی ژنرال «ایوب خان» حاکم نظامی به نمایندگی از پاکستان و «جواهر لعل نهرو» نخست‌وزیر هند با میانجیگری بانک جهانی قرارداد سهم آب سند طاس را امضا کردند.

پاکستان و هند حتی بعد از جنگ 1965 و 1971 میلادی به قرارداد سند طاس پایبند بودند اما در حال حاضر هند سعی دارد این قرارداد را نادیده بگیرد. طبق قرارداد سند طاس آب رودهای شرقی سهم هند و رودهای غربی سهم پاکستان است.

پاکستان، هندوستان و افغانستان در میان هشت کشور جهان با بیشترین مشکلات آبی قرار دارند. رودخانه سند (ایندوس) که آب رودخانه نیلوم به آن می ریزد در مناطق مرزی بسیار حساس هند و پاکستان جاری است. این رودخانه که طولانی ترین رودخانه شبه قاره است، از فلات تبت سرچشمه گرفته و پس از عبور از جامو و کشمیر ،گلگیت و بلتستان ،بخش میانی پاکستان را پیموده و در نزدیکی بندر کراچی به دریای عرب می ریزد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۵۰:۰۶ توسط:123 موضوع: نظرات (0)